Limitovaný náklad
525 očíslovaných výtlačkov

KNIHA, Z KTOREJ VYŽARUJE VZNEŠENOSŤ A KRÁSA

Slovenské kroje na nadčasových umeleckých fotografiách a poézia, ktorá nikdy nezostarne. Vstúpte do sveta nádhery, kochajte sa pôvabom ľudových odevov a nechajte sa pritom unášať úžasnými veršami ,básnika ticha’. Čaká na vás očarujúca symbióza slova a obrazu, ktorej konečnú podobu vdýchla uznávaná grafická dizajnérka Mária Rojko.

ČO VŔŠOK PREJDEŠ, TO INÝ KROJ NÁJDEŠ

Slovensko je krajina, v ktorej sa na malom území nachádza obrovská rozmanitosť a pestrosť krojov. Preto sa zvykne hovoriť: Čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš. A nielen to. Slovenské autentické kroje sú v mnohých prípadoch doslova úchvatné umelecké diela. Dokazujú nielen výnimočné estetické cítenie, ale aj majstrovskú zručnosť našich predkov.

Prejdite kurzorom po fotografii a prezrite si všetky detaily.

UMELECKÁ FOTOGRAFIA A POÉZIA
VO VEĽKOLEPOM KNIŽNOM DIELE

Známy slovenský fotograf Peter Brenkus, ktorého vášňou je fotografovanie tanca, aktérov vážnej hudby a folklóru, to plasticky dokumentuje na každej fotografii. Sila jeho umeleckej výpovede je umocnená veršami jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej slovenskej poézie, básnika Milana Rúfusa, ktorý už celé desaťročia oslovuje čitateľov geniálnou jednoduchosťou a pokorou, s akou písal o večných témach: pravde, kráse, domove a láske. Výsledkom je originálne knižné dielo, ktoré možno právom označiť za pýchu vydavateľstva Ikar.

Publikácia POÉZIA V KROJOCH / KROJE V POÉZII vyšla
pri príležitosti nedožitých 90. narodenín Milana Rúfusa.

BÁSNE VYBERAL ZNALEC ŽIVOTNÉHO DIELA MILANA RÚFUSA KŇAZ JÁN SUCHÁŇ, KTORÝ JE AUTOROM DOSLOVU A ODBORNÝ KONZULTANT MILAN RICHTER.

KRÁSA KROJOV POLÁSKA OKO NA KAŽDEJ STRÁNKE

 • v knihe je 108 fotografií, na ktorých je zobrazených 156 rôznych krojov podľa účelu použitia: sviatočné, slávnostné, pracovné i smútočné
 • z uvedeného počtu je:
  • 98 krojov žien a dievčat, z toho 9 krojov neviest a dievčat s partou, 22 krojov slobodných dievčat
  • 53 krojov mužov a chlapcov, z toho 2 kroje ženícha, 8 krojov slobodných mládencov
  • 5 krojov pre bábätká a najmenšie deti
 • väčšina krojov a ich súčastí sú pôvodné originály

OBJAVTE BOHATSTVO V ROZMANITOSTI

 • kroje v knihe pochádzajú z 22 tradičných regiónov Slovenska, spolu z 50 obcí a z 2 obcí z Vojvodiny
 • slovenské tradičné krojové oblasti sú Abov, Gemer, Hont, Horehronie, Južný Zemplín, Kysuce, Liptov, Malokarpatská oblasť, Novohrad, Orava, Podjavorinská oblasť, Podpoľanie, Podunajská oblasť, Pohronie, Ponitrie, Severný Spiš, Severný Zemplín, Tekov, Trnavská oblasť, Turiec, Záhorie, Žilinská oblasť
 • najväčšie zastúpenie krojov je z oblastí Podpoľania (49), Horehronia (17), Liptova (9), Tekova (9), Detvy (37) a z Čierneho Balogu (11)
 • kroje pochádzajú zo súkromnej zbierky Jany Kucbeľovej a ďalších rodinných zbierok z rôznych oblastí Slovenska a z Vojvodiny
 • modelmi sa pre Petra Brenkusa stali nielen mladí, ale aj vekom ošľahaní starší ľudia, v tvárach ktorých sa zračí múdrosť a životná skúsenosť
 • v knihe je vyše 100 básní alebo úryvkov básní Milana Rúfusa

POÉZIA V KROJOCH | KROJE V POÉZII

Exkluzívna publikácia výnimočná nielen svojím obsahom, ale aj grafickým spracovaním, je oslavou génia básnika Milana Rúfusa a fotografa Petra Brenkusa.


KOMPLET OBSAHUJE

 • dva plagáty s parciálnym lakom
  • mladá žena v sviatočnom kroji z Očovej
   (480 x 700 mm)
  • vydatá žena v tekovskom kroji s čepcom
   (700 x 480 mm)
 • rukavice

ŠPECIFIKÁCIA KNIHY

 • formát 300 x 375 mm
 • 240 strán
 • tvrdá väzba
 • 4-farebná tlač s parciálnym lakom na papieri Garda Pat Kiara, 135 g
 • obálka z plátna Peyer v brilantnej červenej farbe s razbou ľudových ornamentov metalickou a bielou fóliou
 • luxusné plátenné puzdro v rovnakom prevedení ako obálka knihy

PRELISTUJTE SI TÚTO ÚŽASNÚ KNIHU
POÉZIA V KROJOCH | KROJE V POÉZII

AUTORI

MILAN RÚFUS (1928 – 2009)

patrí k najvýnamnejším predstaviteľom modernej slovenskej poézie a svojou tvorbou sa zaradil k najvýraznejším básnickým zjavom. Už jeho prvá zbierka Až dozrieme znamenala prelom v slovenskej poézii. Počas svojho veľmi plodného života napísal dve desiatky básnických zbierok, v ktorých veľmi vnímavo a citlivo hľadal zmysel a podstatu ľudského života. V básňach nadšene ospevoval aj krásu slovenskej prírody a múdrosť jednoduchého človeka. Čitateľov oslovoval jednoduchosťou a pokorou, s akou písal o večnýcch témach – pravde, kráse, domove, láske. Najznámejšieho slovenského básnika 20. storočia často nazývali básnikom ticha.

Umelecká kritika hodnotí poéziu Milana Rúfusa ako poéziu vysokých ideových, morálnych a estetických hodnôt, ktorá je zakotvená v mnohorozmernom priestore ľudského sveta.

Dielo Milana Rúfusa preložili do viac ako dvadsiatky jazykov. Bol nositeľom celého radu ocenení. Slováci ho považujú nielen za veľkého poeta, ale aj za veľkú a prirodzenú morálnu autoritu.

V decembri 2018 sme si pripomenuli 90. výročie jeho narodenia.

PETER BRENKUS (1961)

sa celý život venuje fotografii. Najskôr pracoval pre TASR, potom v rakúskej tlačovej agentúre DPA, bol oficiálnym fotografom prezidentov Michala Kováča a Rudolfa Schustera. Novinárskej a dokumentárnej fotografii sa venoval vo vydavateľstve Ringier Axel Springer Slovakia.

Jeho vášňou je fotografovanie tanca, interpretov vážnej hudby a folklóru, ktorému sa intenzívne venuje odmlada. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského telesa Klangforum. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, fotografoval Bratislavské hudobné slávnosti, festival súčasnej hudby Melos-Étos a iné. Dodnes fotografuje tanečníkov Baletu SND a folklórne tanečné súbory na festivaloch na Slovensku i v Srbsku.

V roku 2000 získal v úťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu. Vydal množstvo publikácií, vystavoval vo viacerých svetových metropolách.

MÁRIA ROJKO (1978)

grafická dizajnérka, študovala u Stanislava Stankóciho a Pavla Chomu na VŠVU, v súčasnosti pracuje ako freelancerka a kurátorka v oblasti ilustrácie, spolupracuje s vydavateľstvami Artforum, Buvik, Ikar, Divadelný ústav, Albatros, LIC, Slovart a i. Jej knihy získali niekoľko ocenení Najkrajšia a najlepšia kniha roka. Spolupracuje aj s hudobnými vydavateľstvami Slnko Records (Zuzana Homolová, Miloš Železňák, Longital, Jana Kirschner), Opus, Hevhetia. Okrem toho sa venuje tvorbe firemných identít, tvorbe určenej pre deti a v portfóliu má viacero redizajnov časopisov (Nota Bene, Báječná žena a i.). Za detské časopisy Včielka a Zornička získala nomináciu Národnej ceny za dizajn 2011. Voľný čas venuje podpore domácej ilustrácie, stojí za založením Asociácie ilustrátorov ASIL, občianskeho združenia TOTO! – kultúrne ihrisko a TOTO! je galéria. Od roku 2016 je aj spoluzakladajúcou členkou Únie grafických dizajnérov Slovenska.

STAŇTE SA VLASTNÍKOM OČÍSLOVANÉHO VÝTLAČKU PUBLIKÁCIE POÉZIA V KROJOCH / KROJE V POÉZII

Originálne dielo rešpektovaného fotografa a významného slovenského básnika v majstrovskej grafickej úprave Márie Rojko vychádza v limitovanom náklade 525 očíslovaných výtlačkov.

Komplet Poézia v krojoch / Kroje v poézii zahŕňa:

 • exkluzívnu knihu (300 x 375 mm, 240 strán) s plátennou obálkou s razbou ľudových ornamentov metalickou a bielou farbou
 • luxusné plátenné puzdro v rovnakom prevedení ako je obálka knihy
 • dva plagáty s parciálnym lakom:
  • mladá žena v sviatočnom kroji z Očovej (480 x 700 mm)
  • vydatá žena v tekovskom kroji s čepcom (700 x 480 mm)
 • rukavice

 

VYBERTE SI SVOJE ČÍSLO KNIHY: 1 – 525
Cena 399 €

Platobné podmienky: úhrada plnej sumy 399 € po objednávke.

LIMITOVANÁ EDÍCIA 525 OČÍSLOVANÝCH VÝTLAČKOV.
Publikáciu Poézia v krojoch / Kroje v poézii si môžete kúpiť len prostredníctvom webovej stránky www.luxusnakniznica.sk

Úvod Knihy Odporúčame Marína Modlitebník DÓM SV. ALŽBETY MEKY ELÁN Lea Fekete Slovanská epopej Leonardo ZLATÁ RODINNÁ BIBLIA Haiku KYTICE Piačka METROPOLITNÉ KATEDRÁLY KAROL FELIX VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI PALLADIO CARAVAGGIO BIBLIA – MAJSTER PAVOL Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík