Dokonalý
Michelangelo

Exkluzívne, ručne viazané vydanie

Vypredané

Limitovaná edícia
300 očíslovaných výtlačkov
na Slovensku!

Máte záujem o verziu v českom jazyku?

Kontaktujte nás na emailovej adrese: luxusnakniznica@ikar.sk

Na nákup týchto kníh nie je možné použiť žiaden zľavový kupón.

„Som taký nadšenec Michelangelovho diela, že ani príroda ma po ňom už neuspokojí, keďže ju nemôžem vnímať očami veľkými ako tie jeho.“

Johann Wolfgang von Goethe

Prečo Dokonalý Michelangelo?

Nenávidený či milovaný, Michelangelo stále ostáva absolútny a neprekonateľný. Jeho dielo patrí k najvplyvnejším v dejinách umenia.

Na jeho úsilie, stať sa dokonalým, nazriete cez všetky polohy, ktoré v umení zastupoval: sochárstvo, architektúru, maľbu, kresbu, vzťah s antikou, básnickú tvorbu a filozofiu.

Zostavovateľ tejto neobyčajnej monografie Alessandro Vezzosi oslovil najprestížnejších bádateľov, ktorí sa k umelcovi priblížili z odvážnych a nečakaných aspektov. Názov Michelangelo Assoluto - Dokonalý Michelangelo zvýrazňuje neprekonateľnosť tohto velikána umenia.

Po knihe o Nekonečnom Leonardovi, ktorá mala encyklopedický charakter, prináša Dokonalý Michelangelo niečo nové: výrečnosť, obrazovú výpravnosť a jedinečný pohľad na rozličné objavy.

Komplet Dokonalý Michelangelo zahŕňa:

 • exkluzívnu knihu v puzdre (416 strán, 31 x 40 cm)
 • plagát s fotografiou plastiky Úsvit, mramor, okolo r. 1524 až 1527
 • plagát s reprodukciou Anjelov so symbolmi utrpenia z fresky Posledného súdu, okolo r. 1536 až 1541
 • ručne vyrobenú a číslovanú umeleckú sieťotlač (1 - 300), ktorá predstavuje portrét Michelangela na mramorovom reliéfe. Pravdepodobne autoportrét pochádzajúci zo súkromnej zbierky, okolo r. 1545
 • mincu s portrétom Michelangela
 • rukavice
 • dekrét o vlastníctve

Veľkosť formátu knihy a zmysel pre tie najjemnejšie detaily vám poskytnú výnimočnú a nevídanú perspektívu. Vnútorná väzba knihy je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte puzdra, s razbou zhotovenou zlatom za tepla. Na vnútornej strane väzby je použitý ručne opracovaný a korkom vyhladený pergamen, podľa postupov zo 16. storočia. Na kvalitnom pergamene nájdete aj 16 strán reprodukcií Michelangelových diel.

Dych hmoty

Podpis, ktorý dláto zanecháva v mramore, sa nachádza aj v ťahu štetca a pera.

Jedinečná monografia Dokonalý Michelangelo z neprístupných hlbín vynáša na svetlo sveta diela často neznáme a nepublikované. Odkrýva vzrušujúci sled tém, ktoré sú už dlho predmetom diskusií významných vedcov.

Dotknite sa sôch s pestrofarebnými mramorovými pokožkami, niekde lesklými a hladkými, inde drsnými či nedokončenými, ktoré svoje pokrútené telá vystierajú v akýchsi vykĺbených a mimoriadne nepohodlných polohách.

Dávid

1501 – 1504, mramor, výška 486 cm
(516 cm so základom, 672 cm so soklom)
Florencia, Galleria dell’Accademia
.

Nádherné opisy diel, ktoré u Michelangela už stáročia obdivujeme, vám priblížia dušu aj charakter tohto nenapodobiteľného umelca.
Do rúk sa vám tak dostáva ikonografická abeceda, od pohybov dlaní po pohľady či sochárske textúry.

Pieta

okolo 1497 – 1499, mramor, výška 174 cm, podstavec 195 × 69 cm
Vatikán, Bazilika sv. Petra
.

Spoľahlivé počítačové modely a virtuálne vizualizácie vám dovolia konečne naplno oceniť i pochopiť Michelangelove myšlienky pri zásadných, hoci neuskutočnených projektoch.


(vľavo hore) Porovnanie medzi polovicou náčrtu „definitívneho“ Michelangelovho projektu (leto 1517) a polovicou surového priečelia Baziliky sv. Vavrinca z 15. storočia.
(vpravo hore a dole) Objemové modely Michelangelovho „palácového priečelia“.

RENESANČNÝ KRÁĽ

Bol Michelangelo „hrôzostrašný“, zatiaľ čo napríklad Raffael ľúbezný či pôvabný?

Michelangelo od počiatku vzrušoval svet svojimi výraznými postavami so zveličenou muskulatúrou, prísnymi pohľadmi a významnými gestami. Danteovský prvok hrôzy je prítomný v celom jeho diele - v maľbe, sochárstve, poézii aj v architektúre. Riadi sa absolútnou estetikou, ktorá predstavuje most medzi renesanciou a manierizmom, medzi jazykom antických klasikov a hľadaním nových výrazových prvkov.


Michelangelo, náčrty s uvedenými mierami týkajúce sa troch mramorových blokov, už vyťažených, otesaných a pripravených na prepravu.

Michelangelo, náčrt „konečnej“ verzie priečelia Baziliky sv. Vavrinca, polovica roku 1517.

NOVÉ BÁDANIA,
NOVÉ HYPOTÉZY

Znovuobjavenie živej korešpondencie a rôznych zmlúv umožnilo zásadné rekonštrukcie a odhalenia nových poznatkov.

Vieme, že Michelangelo svoj autoportrét do vlastných diel prepašoval len málokedy, ale vždy, keď tak urobil, bolo to spôsobom celkom odlišným od zaužívaných postupov toho obdobia. Slávny je prípad Posledného súdu, kde umiestnil svoju znetvorenú tvár na kožu stiahnutú svätému Bartolomejovi.

VÝPRAVA ZA ODPOVEĎAMI NA PROVOKATÍVNE OTÁZKY

 • Ktoré diela „originály“ sú čoraz častejšie spochybňované?

 • Aké sumy peňazí zinkasoval Michelangelo za svoju prácu?

 • Bol Michelangelo, rovnako ako Leonardo, „prirodzený ľavák“?

Michelangelo bol pravdepodobne najbohatším umelcom na svete až do čias Rubensa a Berniniho. Jedna z jeho prvých objednávok, ktorú získal ešte ako dvadsaťjedenročný, vyniesla umelcovi honorár vo výške sedemnásobku ročného platu robotníka. Kapitola Raba Hatfielda Bohatstvo superhviezdy Michelangela je plná fascinujúcich čísel a porovnaní, takže bude nepochybne patriť k tým, ktoré vás v knihe najviac zaujmú.

STRHUJÚCE INTERPRETÁCIE

Posledný súd ako príbeh duše pod nebom architektúry. Mediciovské kaplnky ako ezoterický stroj času. Hviezdica Kapitolu ako znamenie medzi nebom a zemou. Marina Matteiová na príkladoch celého radu Michelangelových diel ukáže nielen to, akú úlohu v nich zohráva antická tradícia, ale najmä poskytne unikátny pohľad na spôsob, ako Michelangelo antiku rozkladá a zase skladá, vedie s ňou dialóg tak sebavedomý, hravý a tvorivý, ako nikto pred ním ani dlho po ňom.

Po prečítaní štúdie Gabriela Morolliho o priestore Sixtínskej kaplnky pretvorenom Michelangelovou výzdobou sa už nikdy nebudete na slávny strop pozerať „starými“ očami.

DLÁTOM, ŠTETCOM, PEROM

Pieta

Michelangelovo najznámejšie dielo z raného obdobia. Vtedy ešte len dvadsaťšestročnému sochárovi sa podaril nevídaný počin, keď prevrátil naruby vžité posolstvo: Máriu zobrazil ako užialenú a skrúšenú matku, ktorá pokojne a dôstojne upiera pohľad ponad hranice telesnej smrti.

okolo 1497 – 1499, mramor, výška 174 cm,
podstavec 195 × 69 cm
Vatikán, Bazilika sv. Petra

Dávid

Gigantická socha vytesaná z jediného bloku predstavuje mládenca, ktorý sa postavil na odpor obrovi. Dávid zahľadený do diaľav, odhodlaný splniť svoje poslanie, nevníma nepokojné ľudstvo a huriavk okolo seba.

1501 – 1504, mramor, výška 486 cm
(516 cm so základom, 672 cm so soklom)
Florencia, Galleria dell’Accademia

Posledný súd v Sixtínskej kaplnke

V strede Posledného súdu je Kristus posudzujúci zakončenie všetkých predchádzajúcich ľudských príbehov. Od tradičných zobrazovaní sa dosť líši, je bez brady, svalnatý, má plavé vlasy a niektorí bádatelia ho dávajú do súvisu s postavou Apolóna v Belvedéri. Takmer sedemdesiat strán publikácie vám poskytne pastvu pre oči vďaka celostránkovým a veľkoformátovým fotografiám zacieleným na všetky zákutia.

Kristus a Panna Mária
Vatikán, Sixtínska kaplnka

Rukopisy Michelangelových básní

Každá z básní je predstavená v originálnej rukopisnej podobe so skicami a poznámkami autora. V publikácii je zároveň v prepísanej a prebásnenej podobe s odborným komentárom.

Láska, nádhera tvoja smrteľná nie je:
niet ľudskej tváre, čo krásou by sa vyrovnala
obrazu v srdci, kde plameň iný ty si rozdúchala
a na iných krídlach ono k tebe speje.

Láska, nádhera tvoja smrteľná nie je
dvadsiate roky 16. storočia
Florencia, Archív Buonarroti, XIII, sonet, f. 54

OTEC MODERNÉHO UMENIA?

V stati Súčasné umenie a Michelangelo nájdete vymenovaný celý rad vzťahov jeho diela a kultúry v širokom spektre. Svet kinematografie, divadla, politiky, módy či marketingu by bez Michelangela nebol taký, ako ho poznáme dnes.

 • Zrodil sa z Michelangela kubizmus?

 • Zrodil sa z Michelangela aj Pop-art?

 • Podľa Andyho Warhola je Michelangelo popový umelec.

Hans-Peter Feldmann, Dávid v Kolíne, 2006

Prelistujte si ukážku knihy

Staňte sa vlastníkom očíslovaného výtlačku exkluzívneho vydania limitovanej edície Dokonalého Michelangela

Komplet Dokonalý Michelangelo zahŕňa:

 • exkluzívnu knihu v puzdre (416 strán, 31 x 40 cm)
 • plagát s fotografiou plastiky Úsvit, mramor, okolo r. 1524 až 1527
 • plagát s reprodukciou Anjelov so symbolmi utrpenia z fresky Posledného súdu, okolo r. 1536 až 1541
 • ručne vyrobenú a číslovanú umeleckú sieťotlač (1 - 300), ktorá predstavuje portrét Michelangela na mramorovom reliéfe. Pravdepodobne autoportrét pochádzajúci zo súkromnej zbierky, okolo r. 1545
 • mincu s portrétom Michelangela
 • rukavice
 • dekrét o vlastníctve

Platobné podmienky pri predpredaji: Úhrada zálohovej faktúry vo výške 200 € po objednaní, úhrada zvyšnej sumy týždeň pred expedíciou.

Vyberte si svoje číslo knihy

Cena 990 € (číslovanie 11 - 300)

Cena pre prvých 10 číslovaní:

číslo 11990 €
číslo 21890 €
číslo 31790 €
číslo 41690 €
číslo 51590 €
číslo 61490 €
číslo 71390 €
číslo 81290 €
číslo 91190 €
číslo 101090 €

Kniha v slovenskom jazyku je vypredaná. Máte záujem o verziu v českom jazyku?

Kontaktujte nás na emailovej adrese: luxusnakniznica@ikar.sk

Na nákup týchto kníh nie je možné použiť žiaden zľavový kupón.

Limitovaná edícia 300 očíslovaných výtlačkov na Slovensku!
Monografiu Dokonalý Michelangelo si môžete kúpiť
len prostredníctvom webovej stránky www.luxusnakniznica.sk