JEDINEČNÁ SÉRIA 10 DREVENÝCH MAĽOVANÝCH OLTÁROV

MARTIN
AUGUSTÍN

POD KRÍDLAMI

Originálne, osobité, éterické. Vyžaruje z nich neha, láska, ale aj vznešenosť a elegancia. Jeho diela prinášajú krásu a pokoj do všedných dní. Renomovaný slovenský výtvarník, ktorého tvorbu obdivujú u nás doma aj v zahraničí, vytvoril v tomto duchu exkluzívne pre Luxusnú knižnicu sériu unikátnych krídlových oltárov s anjelskými motívmi maľovanými na lipovom dreve.

“Je veľa momentov v našich životoch, kedy potrebujeme mať pocit, že nad nami niekto drží ochrannú ruku. Snáď nad každým z nás lietajú pierka z krídiel anjelov.”

Martin Augustín

POD KRÍDLAMI ANJELOV ZAŽÍVAME POCITY BEZPEČIA

Typickou črtou, ktorá sa objavuje na maľbách Augustínových oltárov, sú postavy anjelov, pod krídlami ktorých zažívame pocity bezpečia a pokoja. Anjeli sú vsadení do amorfného prostredia plného kvetenstva, vtáctva a tajomných zákutí anjelských záhrad.

Celá séria oltárov vyjadruje podľa jej autora harmóniu duše človeka s prostredím, v ktorom prežívame naše každodenné starosti a radosti.

UNIKÁTNA TECHNIKA VÝROBY DREVENÝCH OLTÁROV

Samotné oltáre vyrobil Michal Kožienka z Dlhej na Orave. Ide o majstrovsky spracované drevené podklady z lipového dreva, aké sa používali na stredovekých doskových chrámových maľbách. Lepené sú z množstva malých drevených kúskov, ktoré sa následne formujú do rôznych tvarov, napríklad štvorca, kruhu alebo oblúka a veľkostí (od 31,5 cm až po 53 cm na výšku).

Táto špeciálna technika spájania drevených kusov sa používa už niekoľko storočí predovšetkým z toho dôvodu, aby si drevo ako materiál zachovalo svoje pôvodné vlastnosti a ani po rokoch používania sa neohýbalo.

Každý takto vyrobený oltár z dielne Michala Kožienku nesie na zadnej strane jeho podpis.

VARIABILITA KRÍDLOVÝCH OLTÁROV

Oltáre sú variabilné. Môžu byť zavesené na stene ako obraz, alebo umelecký predmet. Ale môžu stáť aj ako samostatný estetický objekt v priestore. Môžu byť zatvorené alebo otvorené a v istých výnimočných okamihoch našich životov plniť aj obradnú funkciu.

TECHNIKA TVORBY

Autor použil kombináciu maliarských techník akrylu a olejomaľby na nanesený šepsový podklad a na záver fixoval maľbu lakom. Na prednej strane oltárov je podklad vytvorený zlatou, patinovanou fóliou a maľovaným motívom kvetu.

O AUTOROVI

MARTIN AUGUSTÍN

Uznávaný slovenský výtvarný umelec sa venuje maľbe, grafike, kresbe a knižnej ilustrácii. Absolvent Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe ešte počas štúdia absolvoval stáž na na Univerzite aplikovaných vied a umenia vo švajčiarskom Luzerne a v roku 1995 získal svoje prvé veľké medzinárodné uznanie – špeciálnu cenu na Bienále ilustrácií v Teheráne. Jeho umelecká reputácia bola počas uplynulých rokov podporená viacerými účasťami na kolektívnych a individuálnych výstavách doma i zahraničí v dôležitých centrách výtvarného umenia v Prahe, Viedni, v Antverpách, Haagu, Paríži, Mexico City, New Yorku. Dielo Martina Augustína sa nachádza v majetku galerijných inštitúcií, aj v súkromných zbierkach.

Úvod Knihy Odporúčame DÓM SV. ALŽBETY MEKY ELÁN Lea Fekete Slovanská epopej Leonardo Modlitebník ZLATÁ RODINNÁ BIBLIA Haiku KYTICE Piačka METROPOLITNÉ KATEDRÁLY KAROL FELIX VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI PALLADIO CARAVAGGIO BIBLIA – MAJSTER PAVOL Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík