Máte záujem o verziu v českom jazyku?

Kontaktujte nás na emailovej adrese: luxusnakniznica@ikar.sk

Na nákup týchto kníh nie je možné použiť žiaden zľavový kupón.

JEDINEČNÉ KNIŽNÉ MAJSTROVSTVO

Leonardo da Vinci:

Človek, ktorý svojím dielom najvýraznejšie poznačil 2. tisícročie nášho letopočtu.

Najcelistvejšia prezentácia Leonarda – maliara, architekta, vedca a konštruktéra – prináša podrobný opis jeho života a tvorby. Svojimi dielami uchopil takmer všetky oblasti prírody: od anatómie človeka a zvierat cez aerodynamiku až po hydrauliku, od kartografie po astronómiu, geometriu, optiku, alchýmiu, kozmológiu... Leonardovu vášeň obsiahnuť všetky tajomstvá sveta symbolizuje jeho azda najslávnejšia kresba: človek ako predstaviteľ mikrokozmu stvárnený zlatým rezom do kruhu

Kniha obsahujúca výnimočný obrazový materiál a zhotovená v súlade s najvyššími štandardmi výroby predstavuje unikátne knižné majstrovstvo.
Je ručne viazaná v najkvalitnejšej koži. Poteší brilantnými reprodukciami umeleckých diel, skíc, štúdií. Nájdete v nej aj 16 strán reprodukcií vytlačených na kvalitnom pergamene, na aký maľoval aj Leonardo.

Komplet Nekonečný Leonardo zahŕňa:

 • exkluzívnu knihu v puzdre (416 strán, 31 x 40 cm),
 • reprodukcie diel Posledná večera a Gioconda,
 • detailnú maľbu Zásnubný portrét mladej dámy
  (očíslovaná sieťotlač 1 – 300),
 • mincu razenú strojom, ktorý navrhol Leonardo, rukavice,
 • dekrét o vlastníctve

Nekonečné množstvo Leonardových nápadov inšpiruje ľudí ešte aj dnes. Kniha je určená tým, ktorí si uvedomujú neoceniteľnú hodnotu majstrových umeleckých diel, teda vám – zasvätencom a historikom, milovníkom umenia, architektom, vedcom a vynálezcom.

VZRUŠUJÚCE ODKRÝVANIE
mýtu a fenoménu »LEONARDO«

Podrobný životopis a opis komplexného diela na základe zachovaných viac než 5 000 strán umelcových zápiskov. Novoobjavené dokumenty – nové pohľady na Leonardov život, osobnosť a rodinu. Originálna a zanietená prezentácia – profesionálne umiestnenie ilustračného materiálu a atraktívny príbeh.

 • Nedávno boli objavené stovky dokumentov uvádzajúcich nové, presné poznatky o Leonardovom živote a diele.
 • Pokrok v oblasti vedeckého výskumu umožnil antropológom zrekonštruovať odtlačok Leonardovej ľavej dlane. Našli na ňom arabské znaky, ktoré sa zhodujú s hypotézou o pôvode jeho matky – údajne otrokyne z Orientu.
 • Zaujímavé čítanie ponúkajú aktualizované údaje a atraktívny opis Leonardovho života od raného detstva po závet a smrť.
 • Na rozdiel od tradičných životopisov kniha prvý raz presne uvádza miesta, ktoré súvisia s Leonardovým dielom – majster z Vinci prežil rané detstvo naozaj vo Florencii...
 • K dispozícii je Leonardov rodokmeň od roku 1332 do roku 1599.
 • Nechýba interpretácia Leonardovho zrkadlového písania – pre nezasvätených nezrozumiteľného šifrovaného písma.
 • Dozviete sa rozporuplné a prekvapujúce fakty o jeho smrti.

ZBIERKA NAJVZÁCNEJŠÍCH DIEL
z galérií, múzeí a súkromných zbierok z celého sveta

Najvýznamnejšie Leonardove maľby

Od prvej nepochybne Leonardovej maľby (s vročením 1473) po novoobjavený Zásnubný portrét mladej dámy. V knihe Nekonečný Leonardo je po prvý raz predstavený celkový prierez géniovou tvorbou: maliarske diela, skice a štúdie zo zbierok európskych krajín (Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Veľká Británia, Švajčiarsko, Rakúsko), aj z USA, Kanady a Japonska. Predstavuje aj diela zo zbierky anglickej kráľovnej Alžbety II.

Začiatky umeleckej tvorby

Leonardo prejavil svoj brilantný talent už v ranej mladosti. Ako dvadsaťjedenročný prekonal dielom Krajina (1473) všetky predchádzajúce nazerania na krajinomaľbu. Touto prekvapujúco zrelou a originálnou výpoveďou sa zaradil medzi veľkých umelcov.

Najnovšie poznatky o postupoch Leonardovho maľovania

Kniha predstavuje najnovšie objavy (súvisiace napr. s postupmi pri maľovaní), ktoré vedci odhalili pomocou moderných výskumných metód a analýz zahŕňajúcich infračervenú spektrografiu, rádiografiu, reflektografiu...

Autor venuje osobitnú pozornosť drobným, skrytým detailom najznámejších diel.

DRÁŽDIVÉ TAJOMSTVÁ najznámejších malieb

Kristovo narodenie

Maľba obsahuje ozajstnú hádanku: na jej pozadí sa muž a pes pozerajú na tajomný letiaci predmet na nebi, ktorý vzhľadom pripomína kozmickú loď. Podporoval teórie o existencii mimozemšťanov.

Posledná večera

Okrem výnimočných rozmerov (výška 4,60 m; dĺžka 8,60 m) je preslávená ako najnáročnejšia Leonardova maľba, ktorá zohľadňuje psychológiu, biblické pramene, štúdie pravdivosti, anatómiu, perspektívu, symboliku a podľa niektorých názorov dokonca astrológiu a numerológiu.

Madona v skalách z Louvru

Dielo, v ktorom Leonardo prvýkrát vytvoril syntézu tajomstva umenia a spirituality. Maľba aj v súčasnosti nabáda k nespočetným výkladom. Ešte vždy nie je jasné, prečo existujú dve tieto madony: z Louvru a Londýna.

NAJVEĽKOLEPEJŠIA ZBIERKA NÁPADOV
A PROROCTIEV génia, vedca, vizionára

Leonardove náčrty sa stali predlohou na zostrojenie prvých mechanizmov na lietanie.

Jeho skice, štúdie či opisy ho charakterizujú ako výnimočného umelca, vedca a vizionára.

V knihe sú predstavené všetky stroje a mechanizmy, ktoré Leonardo navrhol. Pri všetkých sa ukázalo, že sú funkčné, a mnohé sú stále zdrojom úvah pre inžinierov i vedcov.

V listoch datovaných zhruba do rokov 1475/8 až 1480, teda desať rokov pred milánskymi štúdiami, sa zdá, že Leonardo zostavil prvú "encyklopédiu" strojov, ktorá sa zachovala vo fragmentoch: nachádzame aj spôsob na kráčanie po vode a dýchanie pri ponorení pod hladinu, hydraulické vynálezy a zapaľovacie zrkadlá, samohybné vozy a iné formy automatizácie, štúdie o lietaní človeka, o tlačiarenskom stroji, štúdie veľkého lisu na olej a otáčavý ražeň na teplý vzduch, pece na zlievanie kovov a destilovanie, komponovateľné nosníky a stavebné stroje... Významné sú umelecké aplikácie od prospektografu po pantograf a po projektor.

KTO SA SKRÝVA ZA ÚSMEVOM MONY LISY –
Giocondy z Louvru?

Bola to žena florentského obchodníka? Milenka miestneho džentlmena, neznáma dáma z balkóna, umelcova milenka? Alebo dokonca Leonardova matka Caterina, Ježišova matka alebo... Či je to azda umelcov autoportrét, čo dokazujú niektorí vedci na základe virtuálnych simulácií?

V knihe sa dočítate o záhadnom prepojení psychológie a špeciálnych techník, vrstiev, perspektívy, mentálnej maľby a tvorivej ruky, ale aj o širokom spektre zozbieraných poznatkov a protichodných interpretácií.

Nekonečný LEONARDO – náš súčasník

Novoodhalené Leonardovo autorstvo

Po výskumoch a analýze odtlačku prsta pripísali Leonardovi v roku 2008 autorstvo výnimočnej maľby ženského profilu Zásnubný portrét mladej dámy. Je to najdôležitejší objav po Dáme s hranostajom, ktorú za jeho obraz označili až začiatkom 20. storočia.

Nové technologické poznatky odstraňujú mnohé nejasnosti

Laboratórne výskumy potvrdzujú vek pergamenu a použitých maliarskych nástrojov. Najnovšie nálezy odkrývajú počet vrstiev a tajomstvá transparentnosti a mäkkosti...

Výstavba mostov podľa Leonardových náčrtov

V roku 1502 načrtol Leonardo pre tureckého sultána 240 m dlhý most v Konštantínopole (Istanbul). Most vtedy síce nepostavili, no v roku 2001 vybudovali podľa rovnakého projektu oveľa menší drevený cestný nadchod v Nórsku.

Intenzívna komunikácia Leonardových diel so súčasnosťou

Vďaka svojej komplexnosti a aktuálnosti Leonardovo dielo ustavične formuje hranice tvorivej kultúry: od histórie, vedeckých a technologických myšlienok až po umelecké avantgardy, mytologickú literatúru či vedeckú fantastiku...

Nepretržitý dialóg moderného umenia s da Vinciho dielom

Inšpiruje najmä Mona Lisa či Posledná večera. Obidve prinášajú možnosti vytvárať kópie, klony, nové oživenia, viacnásobné originály – od literatúry až po masovokomunikačné prostriedky.

Kniha v slovenskom jazyku je vypredaná. Máte záujem o verziu v českom jazyku?

Kontaktujte nás na emailovej adrese: luxusnakniznica@ikar.sk

Úvod Knihy Odporúčame Modlitebník DÓM SV. ALŽBETY MEKY ELÁN Lea Fekete Slovanská epopej Leonardo ZLATÁ RODINNÁ BIBLIA Haiku KYTICE Piačka METROPOLITNÉ KATEDRÁLY KAROL FELIX VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI PALLADIO CARAVAGGIO BIBLIA – MAJSTER PAVOL Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík