VEČNÝ
PALLADIO

Exkluzívne, ručne viazané vydanie

OBJEDNAŤ

Limitovaná edícia
100 očíslovaných výtlačkov
na Slovensku!

Andrea Palladio, vl. menom Andrea di Pietro della Gondola (1508, Padova – 1580, Maser), najväčší taliansky architekt, už takmer päť storočí inšpiruje architektonickú tvorbu a ustavične uchvacuje všetkých milovníkov stavebného umenia.

NESMRTEĽNÝ MAJSTER ARCHITEKT

Edícia Vznešená renesancia sa rozrastá o piaty unikátny zväzok. Prináša v ňom nový pohľad na ušľachtilú a vynachádzavú osobnosť talianskych dejín umenia a kultúry, mimoriadne tvorivého a nápaditého architekta Andreu Palladia, často považovaného za najautentickejšieho sprostredkovateľa antického odkazu do pokladnice západoeurópskej architektúry.

Nesmrteľným sa stal vďaka umeleckému dedičstvu, ktoré nám zanechal.

El Greco, pravdepodobný Portrét
Palladia. Statens Museum for Kunst
Kodaň, 1570 – 1575

V priebehu dejín európskej architektúry neexistoval žiaden iný štýl, ktorý by pomenovali po nejakom architektovi tak, ako to bolo v prípade Andreu Palladia. Práve on sa stal tým, kto stavebné umenie obohatil tak zásadne, že vyústilo do štýlového architektonického fenoménu známeho ako palladianizmus.

Obľúbený staviteľ humanistických aristokratov z Vicenzy a Benátok, tvorca osobitného štýlu – palladianizmu – natrvalo obrodil stavebné umenie Európy i zámoria. Pri pohľade na Palladiove stavby nadobúda divák povznesený pocit elegancie, vycibrenej vyváženosti a sviežosti.

Autor umeleckohistorickej štúdie, jeden z najvýznamnejších znalcov Palladiovho diela, nemecký historik umenia Christoph Ulmer sprevádza čitateľa od najskvostnejších architektových projektov k tým menej známym. Vychádza z aktuálneho stavu poznania palladiovskej problematiky, pútavým štýlom sumarizuje aj spresňuje rozličné okolnosti či aspekty Palladiovho života a ozrejmuje výnimočné miesto umelca-staviteľa v súradniciach celosvetového architektonického vývoja.

Veľkoformátové fotografe architektonických celkov, výrezov, detailov, ako aj architektových nákresov v pôvodnej veľkosti prinášajú možnosť nahliadnuť do tvorivej kuchyne umelca-staviteľa, ktorý zavŕšil renesančný obrat k antike, dodal stavebnému umeniu nebývalú energiu a posunul architektonický vývoj až na prah baroka.

Komplet VEČNÝ PALLADIO obsahuje:

 • exkluzívnu knihu v puzdre (400 strán, rozmer 30,8 × 40 cm),
 • plagát Vila Almerico Capra – la Rotonda, Vicenza (architektonický nákres),
 • plagát Lodžia kapiatanátu, Vicenza (architektonický nákres),
 • rukavice,
 • dekrét o vlastníctve.

Exkluzívne spracovanie knihy:

 • Väzba je šitá bavlnenou niťou, spevnená plátenným kapitálikom a šiestimi väzmi na koženom chrbte, razba zhotovená zlatou fóliou za tepla.
 • Každý výtlačok je ručne viazaný v kníhviazačskej dielni Richard Mayer v Esslingene.
 • Na väzbe knihy je použitý pergamen, ručne opracovaný a vyhladený korkom podľa postupov používaných v šestnástom storočí.
 • Vytlačené štvorfarebne na papieri GardaMatt Art, 200 g, v tlačiarni TBB, a. s., Banská Bystrica.

MAJESTÁTNOSŤ A VZNEŠENÁ ELEGANCIA STAVIEB

S menom Palladia sa spája nebývalá tvorivá energia pretavená do desiatok elegantných víl slnečného Benátska, do mestských palácov a verejných budov vrátane radnice a divadla vo Vicenze, ako aj do majestátnych sviatočných chrámov tvoriacich dominanty malebnej scenérie Benátok.

Vila Foscari – la Malcontenta
Malcontenta di Mira, Benátky
Vila Serego Santa Sofa
di Pedemonte, Verona

Vila Rotonda. Najslávnejšia Palladiova vila stelesňuje architektonický ideál renesancie. Panský korpus sa v nej mení na chrám, sebavedomie moderného človeka tu slávi skutočný vrchol.

Vo všetkých, aj vo vilových stavbách, zúročil humanisticky orientovaný umelec stavebný odkaz starovekého Ríma. V prípade víl vytvoril náročné umelecké organizmy koncentrované do ústredného obytného bloku s centrálnym salónom vnútri a v exteriéri s antickými stĺpovými portikami korunovanými štítmi alebo s arkádami lodžií. Takéto povznesené obydlia mali svojim majiteľom pripomínať zlatý arkadický vek starých Grékov a Rimanov.

Vila Barbaro
s Tempiettom,
Maser, Treviso

Palladio bol u mecénov vo veľkej obľube a dokázal nenásilne, bez naliehania presadzovať svoje vzletné umelecké vízie, ktoré neraz presiahli aj fnančné možnosti bohatých objednávateľov. Svojím tvorivým zápalom týchto stavebníkov neraz strhával do takých prepiato veľkolepých architektonických podujatí, aké sa nemohli skončiť inak než nezdarom.

Palác Chiericati, Vicenza

PALLADIOVO MESTO

Profánna mestská architektúra Andreu Palladia sa viaže predovšetkým na Vicenzu, ktorá sa dodnes hrdo hlási k svojmu umelcovi a možno ju označiť ešte aj dnes za „Palladiovo mesto“. Popri projektoch vznešených palácov, realizovaných neraz iba čiastočne, obohatil Palladio obraz mesta stavbami, ktoré patria do veľkej knihy európskej architektúry, na čele s radnicou, tzv. Bazilikou a Olympijským divadlom, ktoré sa zaradili k najgrandióznejším a najmonumentálnejším budovám Andreu Palladia.

Radnica – Palazzo della Ragione,
Bazilika Vicenza
Teatro Olimpico – Olympijské divadlo Vicenza

TRAKTÁT ŠTYRI KNIHY O ARCHITEKTÚRE

Palladio sa stal uznávaným aj vďaka svojmu teoretickému dielu. Vo svojom slávnom traktáte Štyri knihy o architektúre z roku 1570, rozširovanom dodnes v nespočetných vydaniach, spopularizoval vlastnú invenčnú architektúru podrobnými komentovanými nákresmi (pôdorysmi, nárysmi a rezmi). Tie sa tak popri zachovaných pamiatkach stali vzácnym svedectvom tvorivého potenciálu architekta, pretože neraz ilustrujú vo vlastnoručnom majstrovom podaní okrem uskutočnených aj také jeho architektonické vízie, ktoré sa nakoniec v kompletnosti, prípadne vôbec nezrealizovali.

Štyri knihy o architektúre.
Benátky 1570, frontispice

PRELISTUJTE SI UKÁŽKU KNIHY

Prejdite kurzorom po fotografii a prezrite si všetky detaily

STAŇTE SA VLASTNÍKOM OČÍSLOVANÉHO VÝTLAČKU EXKLUZÍVNEHO VYDANIA PUBLIKÁCIE VEČNÝ PALLADIO

Komplet VEČNÝ PALLADIO obsahuje:

 • exkluzívnu knihu v puzdre (400 strán, rozmer 30,8 × 40 cm),
 • plagát Vila Almerico Capra – la Rotonda, Vicenza (architektonický nákres),
 • plagát Lodžia kapiatanátu, Vicenza (architektonický nákres),
 • rukavice,
 • dekrét o vlastníctve.

Distribúcia knihy sa začína začiatkom novembra 2020.

VYBERTE SI SVOJE ČÍSLO KNIHY

Cena 990 € (číslovanie 11 - 100)

Cena pre prvých 10 číslovaní:

číslo 11990 €
číslo 21890 €
číslo 31790 €
číslo 41690 €
číslo 51590 €
číslo 61490 €
číslo 71390 €
číslo 81290 €
číslo 91190 €
číslo 101090 €

Limitovaná edícia 100 očíslovaných výtlačkov na Slovensku!
Publikáciu VEČNÝ PALLADIO si môžete kúpiť
len prostredníctvom portálu luxusnakniznica.sk

Úvod Knihy Odporúčame Marína Modlitebník DÓM SV. ALŽBETY MEKY ELÁN Lea Fekete Slovanská epopej Leonardo ZLATÁ RODINNÁ BIBLIA Haiku KYTICE Piačka METROPOLITNÉ KATEDRÁLY KAROL FELIX VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI PALLADIO CARAVAGGIO BIBLIA – MAJSTER PAVOL Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík