ANDREAS CELLARIUS

HARMÓNIA
VEĽKÉHO SVETA

Limitovaná edícia očíslovaných výtlačkov

Neodolateľná exkurzia
do histórie pozorovania hviezd

Predstavujeme vám
skvostné dielo európskej kartografie

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA/HARMONIA MACROCOSMICA predstavuje moderné faksimile, teda vernú kópiu originálu, doplnenú o slovenský preklad latinského výkladu, ktorý je uložený v knižnici v nemeckom Darmstadte.

Publikácia z roku 1661 je jednou z najkrajších a najvýznamnejších kníh 17. storočia. Čitateľovi ponúka obsahovo, esteticky i graficky nádherne vyvážené dielo, ktoré prostredníctvom máp a komentárov predstavuje duchovný i hviezdny obzor od antiky po raný novovek. Publikácia je určená všetkým, ktorí radi cestujú minulosťou.
Je krásnou a fascinujúcou výpravou do sveta spred troch storočí.

Príbeh objavovania Hviezdnej oblohy
pre každého 

Exkluzívna publikácia je neobyčajným sprievodcom na ceste k pochopeniu hviezdnej oblohy. Prináša príbeh o jej vnímaní, o prepojení sveta a vesmíru, ale aj o tom, čo znamenali nebeské zjavenia a ako prebiehal zápas pri vysvetľovaní nových objavov s konzervatívnymi názormi. Kniha je nielen pútavou exkurziou do histórie pozorovania hviezd, ale aj pohľadom na svet „prospešný pre ľudí všetkých stavov“, ako píše sám autor Andreas Cellarius.

NOVÁ, DOPOSIAĽ NEVÍDANÁ VÝPRAVNÁ PUBLIKÁCIA

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je právom považovaná za nenahraditeľný knižný skvost o dejinách astronómie čitateľný pre každého. Knihu, ktorá bola vo svojej dobe vzácnou ozdobou významných historických knižníc, vám teraz ponúkame v novom exkluzívnom vydaní.

KOMPLET OBSAHUJE

 • výpravnú, ručne viazanú knihu v koži (333 x 523 mm); titulný list je pozlátený 22-karátovým rýdzim zlatom; predná a zadná strana, rovnako aj chrbát knihy je zdobený zlatou razbou, identickou s pôvodným vydaním z roku 1661
 • exkluzívnu plátennú kazetu v zlatom prevedení s koženým chrbtom
 • astroláb umiestnený v špeciálnom priestore kazety a brožúru s popisom na jeho používanie
 • rukavice
 • dekrét o vlastníctve

ŠPECIFIKÁCIA A TECHNICKÝ POPIS KNIHY

 • formát: 333 x 523 mm
 • kniha obsahuje 29 ručne nalepených dvojstrán
  na lomoch papiera, ktoré zobrazujú unikátne mapy
  a medirytiny v originálnej mierke
 • titulný list pozlátený 22-karátovým rýdzim zlatom

VÄZBA

 • červená hovädzia koža s jemnou patinou
 • dosky s hrúbkou 6 mm s fazetou
 • 9 väzov na chrbte
 • kožený kapitálik
 • zlatá razba identická s pôvodným vydaním knihy z roku 1661

TLAČ

 • 4-farebná
 • papier: Corolla Book Premium White, 200 g

Mimoriadny bonus ku knihe – astroláb

Astroláb alebo „vyhľadávač hviezd“ bol v Európe neodmysliteľným
nástrojom astronómov, astrológov aj geodetov až do konca
17. storočia, keď ho nahradili presnejšie prístroje.

Astroláb je jasným príkladom geniality aj matematickej presnosti
a zaslúži si titul, ktorý mu úplne oprávnene udelil Leybourg.
Vyjadril sa o ňom ako o „matematickom drahokame“. Dá sa využiť
na viac ako sto možných výpočtov. V pripojenej brožúre sú uvedené
tie najzákladnejšie, ktoré by mohli zaujať fanúšikov tohto prístroja.
Presvedčíte sa o jeho presnosti a o tom, ako jednoducho a elegantne
sa pomocou neho dajú vyriešiť astronomické problémy pomocou
sférickej trigonometrie.

EXKLUZÍVNA KAZETA NA KNIHU

Obal je vyhotovený z plátna v zlatej farbe s koženým chrbtom
v identickej farbe kože ako je na knihe. Reprodukcia zlatej razby
na prednej strane obalu. Pod knihou v špeciálnom priestore
je umiestnený astroláb.

Tajomstvo baroka – Veda a mýtus, hviezdy a zem

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je zároveň vynikajúcim objasnením barokového pohľadu na svet a opisom stavu ranonovovekej vedy, ktorá sa nechcela vzdať  antickej mytológie. Predstavuje nebeské archetypy vo vedomí človeka 17. storočia a mýtus o večnom návrate na počiatok čias. Je to cesta k pochopeniu čara barokového človeka a odhaľovania tajomstiev hviezd a ich vplyvu na ľudí a všetko dianie na Zemi.

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je aj príbehom o odmietaní vedy a jej tŕnistej ceste k poznaniu.

Obdivuhodné umelecké Mediritiny a mapy

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je tiež jedinečnou prezentáciou európskeho mediryteckého umenia a holandskej kartografickej školy nadväzujúcej na Gerharda Mercatora, významnej postavy kartografickej renesancie. V tomto diele jeho pokračovateľa a vydavateľa Johannesa Janssonia dosahuje jeden z vrcholov.

Dielo obsahuje 29 úchvatných kolorovaných medirytín. Vďaka odborným komentárom nadobúdajú tieto doslova umelecké diela svoj plný význam a obsah.

Precízne mapy sú doplnené podrobnými vysvetleniami o Ptolemaiovej geocentickej sústave, nechýbajú zaujímavé údaje o astronómovi Mikulášovi Kopernikovi a jeho heliocentrickej teórii či informácie o kompromisných riešeniach najlepšieho a najpresnejšieho pozorovateľa hviezdnej oblohy tých čias Tycha Brahe.

O tvorcoch
Jednej z najvýznamnejších kníh 17. storočia

ANDREAS CELLARIUS
autor diela Harmonia Macrocosmica / HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA

Pochádzal z Neuhausenu neďaleko Wormsu v nemeckom Falcku, kde sa narodil okolo roku 1596 ako syn pastora. Chodil do školy a od roku 1614 študoval na univerzite v Heidelbergu, kam sa jeho otec presťahoval, keď mal Andreas asi dva či tri roky. V Amsterdame sa oženil s Catharinou Eltmansovou. Z tohto manželstva sa narodili minimálne traja synovia – Andreas, Johannes a Joris. Okolo roku 1630 odišiel na latinskú školu v Haagu a v roku 1637 sa stal rektorom uznávanej latinskej školy v Hoorne.

Frederik Hendrik van den Hooven 
medirytec

Na umeleckom stvárnení sa podieľali dvaja medirytci. Kresba titulnej medirytiny je dielom Frederika Hendrika van den Hoovena (Hove), o čom svedčí signatúra F. H. v. Hoven na dolnom okraji. Van den Hove (1628 – 1698) je v dejinách umenia dobre známy ako kreslič a medirytec. Spočiatku pôsobil v Antverpách, v roku 1660 sa presťahoval do Amsterdamu, no pracoval najmä v Londýne, kde ilustroval knihy. Zhotovoval hlavne portréty učencov, politikov a vojakov.

Titulný list zdobený 22-karátovým rýdzim zlatom.

Jan (Johann) van Loon
medirytec máp

Veľké medirytiny sú všetky z dielne Jana (Johanna) van Loona, ale iba niektoré sú signované. Z porovnania medirytín a niekoľkých detailov, napríklad tvárí zobrazovaných osôb a anjelov je zrejmé, že autorom všetkých medirytín je nepochybne van Loon. Ilustráciami pre Cellaria sa van Loon osvedčil ako mimoriadne schopný umelec.

UKÁŽKY MÁP

1 Planispaerium Ptolemaicum
Ptolemaiov model vesmíru

Medirytina s Ptolemaiovým modelom vesmíru je po umeleckej stránke jednou z najkrajších. Z astronomického pohľadu je geocentrický model makrokozmu skombinovaný s alegorickými postavami stvárnenými „v rovinnom usporiadaní“. Po obvode ho uzatvára sféra zvieratníka, „Ecliptica seu Zodiacus“, rozdelená na dvanásť rovnakých úsekov so zvieracími znameniami označenými latinskými názvami a astronomickými symbolmi. Zľava doprava, teda proti smeru hodinových ručičiek to sú: Aries/Baran, Taurus/Býk, Gemini/Blíženci, Cancer/Rak, Leo/Lev, Virgo/Panna, Libra/Váhy, Scorpius/Škorpión, Sagittarius/Strelec, Capricornus/Kozorožec, Aquarius/Vodnár a Pisces/Ryby.

5 Scenographia systematis copernicani
Koncept Kopernikovho modelu vesmíru

Slnko je v centre a zlatisté lúče, ktoré z neho vychádzajú, sa delia do sektorov a osvetľujú svet. Okolo Slnka vidieť štyri pohľady na Zem ako na glóbus v štyroch postaveniach vzhľadom na severnú pologuľu: naľavo jar (Aequinoctium vernom, jarná rovnodennosť), dole leto (Solstitium aestivum, letný slnovrat), napravo jeseň (Aequinoctium autumnale) a hore zima (Solstitium brumale). Obrázky hviezd na tomto liste sú označené podľa viditeľnosti na nočnej oblohe: jar – Váhy, Škorpión a Strelec, leto – Kozorožec, Vodnár a Ryby, jeseň – Baran, Býk a Blíženci a tiež zima – Rak, Lev a Panna.

13 Hemisphaerium orbis antiqui, cum zonis, circulis, et situ populorum diverso[rum]
Hemisféra starého sveta s jeho zónami a kružnicami a tiež oblasťami jeho rôznych obyvateľov

Veľká mapa na tejto medirytine ukazuje Zem. Vidíme spoločný kontinent Euroáziu, Afriku, juhovýchodnú Áziu. Táto mapa je súčasne pohľadom do dejín objavných ciest a kartografického zaznamenávania Zeme okolo roku 1650. Objavený bol americký dvojkontinent, oboplávaná bola Afrika i juhoázijské ostrovy, objavená bola aj Austrália. Chýbali však ešte dôležité objavné cesty, na mapách zostávalo veľa „bielych“ miest, ktoré čakali na Jamesa Cooka a objaviteľov 18. storočia. Ale o to je cennejšia, lebo vďaka „bielym miestam“ vieme, čo všetko bolo známe už v polovici sedemnásteho storočia.

PRELISTUJTE SI UKÁŽKU KNIHY

Prejdite kurzorom po fotografii a prezrite si všetky detaily.

STAŇTE SA VLASTNÍKOM
EXKLUZÍVNEJ KNIHY

Skvostné dielo európskej kartografie vychádza v limitovanom náklade 111 očíslovaných výtlačkov a predstavuje moderné faksimile, teda vernú kópiu originálu, doplnenú o slovenský preklad latinského výkladu.

Staňte sa vlastníkom očíslovaného výtlačku publikácie HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA

KOMPLET OBSAHUJE:

 • výpravnú, ručne viazanú knihu v koži (333 x 523 mm); titulný list je pozlátený 22-karátovým rýdzim zlatom; predná a zadná strana, rovnako aj chrbát knihy je zdobený zlatou razbou, identickou s pôvodným vydaním z roku 1661
 • exkluzívnu plátennú kazetu v zlatom prevedení s koženým chrbtom
 • astroláb umiestnený v špeciálnom priestore kazety a brožúru s popisom na jeho používanie
 • rukavice
 • dekrét o vlastníctve

VYBERTE SI SVOJE ČÍSLO KNIHY: 1 – 111
Cena 990 €

Objednajte hneď teraz!

Knihu HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA
začíname expedovať od 17. júna 2019.
Platobné podmienky: úhrada plnej sumy 990 € po objednávke.

LIMITOVANÁ EDÍCIA 111 OČÍSLOVANÝCH VÝTLAČKOV.
Publikáciu HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA si môžete kúpiť len prostredníctvom nášho portálu www.luxusnakniznica.sk

Úvod Knihy Odporúčame Marína Modlitebník DÓM SV. ALŽBETY MEKY ELÁN Lea Fekete Slovanská epopej Leonardo ZLATÁ RODINNÁ BIBLIA Haiku KYTICE Piačka METROPOLITNÉ KATEDRÁLY KAROL FELIX VEĽKOLEPÝ BOTTICELLI PALLADIO CARAVAGGIO BIBLIA – MAJSTER PAVOL Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík