Guy Bourdin: Image Maker

Bourdin Guy

  • Vydavateľstvo: Assouline
  • Jazyk: anglicky
  • Väzba: Knihy viazané
  • Počet strán: 375
  • Rok a mesiac vydania: 2017/10
  • EAN: 9781614286356
  • Formát: 330×254×35 mm, 3175g

Objednajte si hneď teraz

145 €

Doba dodania: Skladom

ks


O knihe

Guy Bourdin: Fotograf

Guy Burdin zastáva v panteóne najvýznamnejších fotografov druhej polovice dvadsiateho storočia prominentné miesto. Počas svojej tridsaťročnej kariéry, keď pôsobil ako dvorný fotograf magazínu Vogue Paris, značne rozšíril možnosti módnej fotografie a vytvoril jedinečné a nezabudnuteľné fotografie, ktoré človeku vyrážajú dych.

Guy Bourdin začínal ako maliar a umeniu fotografie sa priúčal ako samouk. Svoju osobitú umeleckú víziu a vnútorné zanietenie dokázal pretaviť do fascinujúcich fotografií. Jeho fotografie nesú v sebe odkaz surrealizmu a záhady. Podarilo sa mu vytvoriť osobité a nadčasové zábery, vďaka čomu sa stal inšpiráciou pre generácie ďalších úspešných fotografov.

Narodil sa v Paríži a už ako dvadsaťročný vystavoval svoje kresby a maľby. Pod záštitou surrealistického umelca Mana Raya, predstavil v roku 1952 svoju prvú zbierku fotografií, ku ktorým jeho mentor napísal znamenitý predslov. Stalo sa tak len päť rokov predtým, než sa jeho fotografie dostali na Medzinárodné fotografické bienále v Benátkach.

V roku 1955 začal Guy Bourdin spolupracovať s módnymi magazínmi a pre februárové vydanie Vogue Paris nafotil prvý módny editoriál s názvom “Chapeaux Choc.” Na konci šesťdesiatych rokov si už užíval slávu a uznanie ako jeden z najvýznamnejších fotografov svojej doby.

V roku 1967 začal Bourdin úspešnú spoluprácu so značkou obuvi Charles Jourdan, ktorá trvala pätnásť rokov. Bourdin ako avantgardný konceptuálny fotograf vytvoril nosnú koncepciu tejto značky a tvrdil, že na prvom mieste stojí dokonalá fotografia, produkt je až druhoradý. Formálne aj neformálne prezentoval Bourdin topánky a odevy osobitým spôsobom. Štedro využíval priestor v módnych magazínoch a stál pri zrode komerčného využitia fotografií.

Počas spolupráce so značkou Charles Jourdan sa Bourdin dostal celosvetové výslnie a ďalšie ponuky na kampane sa len tak hrnuli. Medzi jeho najznámejšie kampane patrí “Sighs and Whispers” pre katalóg Bloomingdale, ale aj kampane pre značky Gianfranco Ferré, Gianni Versace, Loewe či kalendár Pentax na rok 1980. Na základe prelomovej kampane pre značku Chanel v reklame a módnom priemysle mu v roku 1987 udelili cenu Medzinárodného centra fotografie v New Yorku.

Guy Bourdin zomrel 29. marca 1991 v Paríži a zanechal po sebe syna Samuela Bourdina. Jeho odkaz je však dodnes veľmi živý a jeho fotografie zdobia sály mnohých múzeí, ako napríklad Tate Modern, Victoria & Albert Museum v Londýne, Galerie Nationale du Jeu de Paume v Paríži či The Getty v Los Angeles. Publikácia Guy Bourdin: Fotograf prináša bohatý výber tých najznámejších Bourdinových fotografií, ale aj doteraz nepublikované archívne materiály, ktoré odhaľujú Bourdina v zápale práce pre Vogue, medzi fotoaparátmi a maľbami.

V dňoch 1. decembra 2017 až 13. mája 2018 zorganizovala nadácia Helmut Newton Foundation v Berlíne výstavu fotografií Guy Bourdin: Image Maker, Helmu Newton: A Gun for Hire a Angelo Marino: Another Story. Táto výstava predstavuje prierez Bourdinovou fotografickou tvorbou a ukazuje jeho fotografie, ktoré sa ocitli na popredných stránkach módnych magazínov, ale aj menej známe fotografie a reklamné zábery, ktoré vznikli počas spolupráce s Charlesom Jourdanom.

Guy Bourdin: Image Maker

Guy Bourdin ranks high in the pantheon of the most important photographers of the second half of the twentieth century. Throughout his career, and notably as a star photographer through three decades for Vogue Paris, he dramatically extended the possibilities of what a fashion photograph could be, making images that are distinctive, intense, haunting, and unforgettable.

A painter all his life and an ever-curious self-taught photographer, Guy Bourdin pursued his unique artistic vision with single-mindedness and absolute integrity. An instinctive Surrealist, creator of enigmatic narratives, and a maverick art director, he conceived timeless images that have remained a powerful influence and inspiration for successive generations.

Born in Paris, Guy Bourdin began exhibiting drawings and painting in his early twenties. After becoming a protégé of the Surrealist artist Man Ray, Bourdin showed his first photography exhibition in 1952, with an introduction by his mentor in the catalog. Incredibly, this was just five years before he would exhibit his work at the International Photography Biennale in Venice.

By 1955, Guy embarked on a long career of magazine editorials, with his first publication in the February issue of Vogue Paris entitled “Chapeaux Choc.” By the 1960s, Bourdin became one of the most celebrated photographers in the magazine, with total artistic freedom.

In 1967, Bourdin began a long and successful collaboration of more than fifteen years with the Charles Jourdan shoe company. An avant-garde conceptual photographer, Bourdin established the idea that the product is secondary to the image. Both formally and contextually, Bourdin presented shoes and other fashion products in challenging ways, mainly by using double-page spreads that still resonate today as modern beyond their commercial context.

During this period of patronage from Charles Jourdan, Bourdin’s groundbreaking editorials and advertising photos became famous, earning him campaigns such as the “Sighs and Whispers” Bloomingdale’s catalog, Gianfranco Ferré, Gianni Versace, Loewe, and the Pentax calendar in 1980. In recognition for his groundbreaking work in advertising and fashion photography, Bourdin received the Infinity Award from the International Center of Photography in New York City for his 1987 Chanel advertising campaign.

On March 29, 1991, Guy died in Paris, leaving behind his son, Samuel Bourdin. Today, his legacy is celebrated worldwide and his work has been shown in numerous museums, notably the Tate Modern and the Victoria & Albert Museum in London, the Galerie Nationale du Jeu de Paume in Paris, and The Getty in Los Angeles. Guy Bourdin: Image Maker features a rich selection of his iconic images as well as unpublished archival material, revealing never-before-seen Vogue layouts, Polaroids, and paintings.

Between December 1, 2017, and May 13, 2018, the Helmut Newton Foundation in Berlin will present the exhibition Guy Bourdin: Image Maker with Helmut Newton: A Gun for Hire, and Angelo Marino: Another Story. This exhibition introduces works by Bourdin from various publications, both iconic and lesser-known images, alongside his visionary advertising for Charles Jourdan.


Budú Vás zaujímať aj tieto knihy:

40 €
55 €
Úvod Knihy Odporúčame GLÓBUS & ATLAS MISSONI Leonardo 500 Luxusná edícia HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA Poézia v krojoch Všestranný Raffael Rodinná Biblia Zmeškali ste Luxusná knižnica Prihlásenie Košík
×
ZÍSKAJTE ZĽAVU
na prvý nákup
10%

PRIHLÁSTE SA NA ODBER NEWSLETTRA
Z LUXUSNEJ KNIŽNICE A MY VÁS
ODMENÍME

●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●