Fig & Olive

• Originálny názov: Fig & Olive: The cuisine of the French Riviera
  • Rok a mesiac vydania: 2015/11

Figy a olivy – Kuchyňa Francúzskej riviéry

Figy a olivy – Kuchyňa Francúzskej riviéry je viac ako len kuchárska kniha, je objavovaním všetkého, čo v Stredozemí nájdeme na stole.

Zakladateľ reštaurácií Fig & Olive Laurent Halasz sa s nami podelí o jeho obrovskú vášeň pre kuchyňu južného Francúzska a ponúkne nám tipy pravého znalca. Spolu s jeho pomocou sa okrem iného naučíte, ako správne zvoliť paradajky či melón, alebo ako vybrať správny olivový olej ku každému jedlu.

V tejto knihe sa ukrývajú krásne fotografie k viac než šesťdesiatim lákavým receptom a obrázky malebného okolia obce Mougins.
Táto fascinujúca publikácia musí nevyhnutne patriť do knižnice každého milovníka dobrého jedla.

Fig & Olive

Laurent Halasz’s Fig & Olive restaurants have seduced diners with fresh, seasonal ingredients and the finest olive oils for the past decade. Raised in Mougins, in the South of France, Halasz was inspired to bring the vibrant flavors and convivial atmosphere of his mother’s kitchen and the cuisine of the French Riviera to locations across the United States.

More than a cookbook, Fig & Olive is an exploration of the Mediterranean table. Halasz shares his passion for olive oil and the cuisine of the South of France and his insider’s tips, from simple techniques to seasonal ingredients to pairing the right olive oils with each dish—such as a fruity and delicate varietal from Château Léoube in Provence; a green fruit and herbal olive oil from Marqués de Grinon, Spain; or a peppery Tuscan olive oil from the Mugelli family.

Fig & Olive: The Cuisine of the French Riviera includes more than sixty simple recipes that are sure to delight. These dishes, including the restaurant’s signature zucchini carpaccio and fig and gorgonzola tart, whole branzino with rosemary, and green apple and olive oil sorbet, are drawn from the Fig & Olive kitchen and Francine Halasz’s dinner table.

With beautiful photographs of each enticing dish and of the spectacular landscape surrounding Mougins, this volume is an essential addition to any food lover’s library.

Odporúčame ...

1 920 €
Úvod Knihy Odporúčame Poézia v krojoch Všestranný Raffael Rodinná Biblia Luxusná knižnica Prihlásenie Košík